تبلیغات
معرفی و بررسی حرفه ای جدیدترین و پر فروش ترین عطرها - نحوه تشخیص عطر اصل از تقلبی
معرفی و بررسی حرفه ای جدیدترین و پر فروش ترین عطرها
وبلاگ تخصصی عطر
یکی از مشکلاتی که متاسفانه اغلب مردم ایران برای خرید عطر باهاش مواجه هستن عطرهای تقلبی هست. عطرهایی که به اسم اصل ، با قیمتی بالا و ظاهری کاملاً پر جلا و در فروشگاه هایی در ظاهر بسیار موجه  فروخته می شن . 

قبل از هر چیز چند نکته که به اشتباه بین مردم جا افتاده رو توضیح می دم .

1) عطر باید دوام و ماندگاری بالایی داشته باشه و یک روز یا بیشتر روی پوست بمونه درغیر این صورت تقلبیه!! 

این حرفیه که به غلط جا افتاده ، با دوام ترین نوع عطر Eau the Perfume ها هستن که نهایت تا 5 ساعت می تونن دوام بیارن که البته قبلاً هم این مسائل رو توضیح دادم که دوام به نوع رایحه عطر هم بستگی داره . eau the toilette ها حدود 3 ساعت ماندگاری دارن. مواردی بسیار اسنثنایی از عطرها هم به ندرت وجود دارن که بیش از این زمان دوام میارن که گاهی مربوط به نوع پوست و شیمی بدن شخص استفاده کننده میشه . در خارج از کشور هم نحوه دوام عطرها تا حدود زیادی به همین صورته. 
هر ساله بیانیه هایی برای تمام کمپانی های تولید کننده صادر می شه مبنی بر حذف بعضی مواد مضر که در عطرها به کار برده می شن و همین امر گاهی باعث می شه ماده ای که دوام عطر رو زیاد می کرده اما در حال حاضر مضر هست به دلیل سلامتی مصرف کننده از لیست حذف بشه  و ماندگاری پایین بیاد .


2) فقط عطرهای لیبل دار اصل هستن. 
خیر . لیبل نشون دهنده عبور عطر از مرز گمرگ هست و اینکه قاچاق نیومده . عطرهای زیادی هستن که به صورت قاچاق وارد می شن یا از طریق مسافر و ... که بسیار قابل اطمینان هم هستن. لیبل ها عموماً باعث می شن قیمت عطر بالاتر بره!


نحوه ی تشخیص :

1) بهتره پیش از خرید مدل عطر رو در اینترنت سرچ کنید و دقیق ظاهر اون رو ببینید.
کوچکترین تفاوت ها گاهی نشون دهنده تقلبی بودنه! البته گاهی و نه همیشه . چون بعضی مواقع کمپانی ها در دوره های زمانی مختلف پکیج عطرهاشون رو تغییر میدن که باید همیشه در جریان این تغییرات باشید (که من این تغییرات رو در وبلاگ گزارش می کنم ) و این رو با مسئله تقلبی بودن مخلوط نکنید! 

به این دوتصویر نگاه کنید


  
 
کدوم تقلبی بود و کدوم اصل؟ می تونین تشخیص بدین؟ 
اگر در تصویر سمت راست دقت کنید متوجه یه نکته ظریف می شید که در دید اول به هیچ عنوان به چشم نمیاد. کلمه ی GIORGIO به صورت GIORCIO نوشته شده یعنی عطر سمت راست تقلبی هست و سمت چپ اصل !  
این مورد شاید به نظر ساده بیاد اما وقتی در حال خرید هستید اون قدر غرق در نوع رایحه و
انتخاب می شید که متوجه عدم وجود یک دندونه در حرف G نخواهید شد.

به جز تصویر قبلی تصویر دیگه ای برای آپلود وجود نداره که نمایش بدم پس به گفته ها تکیه کنید ، مطالب تغییرات پکیجینگ رو در وبلاگ همیشه دنبال کنید و سعی کنید به بسته بندی و طراحی عطرها دقت بیشتری داشته باشید .

2) دومین موردی که باید بهش اشاره کنم ، رنگ شیشه ها هست. در بعضی مدل ها رنگ شیشه عطر تقلبی از اصل متفاوت زده می شه . عطری تقلبی از Clinique Elixir زنانه طراحی شده بود (که همچنان هم موجوده با بویی دقیقاً مثل عطر اصل) که قیمتی حدود 5000 تومان برای فروش داشت ، درحالی که مدل اصلی حدود 55000 تومان قیمت داره و تفاوت اون فقط زمانی مشخص می شد که عطر اصل رو در کنار تقلبی قرار می دادید ، اون موقع متوجه می شدید شیشه اصل کمی روشن تر از مدل تقلبی طراحی شده!


3) سومین مورد فونت یا نوع قلم تایپی به کار رفته روی عطر هست. گاهی هیچ تغییری در مدل شیشه ، رنگ بندی و طراحی ایجاد نمی شه بلکه تغییرات روی فونت به کار رفته روی نام عطر و یا مارک آن اعمال می شه. نوشته روی عطر باریک تر یا ضخیم تر می شه ، پهن تر و کوتاه نوشته می شه یا بلندتر و باریک . لازمه نمونه اصل رو از نزدیک دیده باشید تا توانایی تشخیص داشته باشین برای همین تصاویر رو پیش از خرید سرچ کنید و ببینید.

4) تغییر در لوگوی عطر (آرم عطر). این نمونه رو به خصوص در طرح لوگوی عطرهای ورساچه زیاد دیدم. چون لوگوی پیچیده ای داره ، با دست کاری به راحتی تشخیص داده نمی شه و کمتر کسی به ریز جزئیات اون دقت می کنه! حاشیه ها پهن تر به کار گرفته می شن یا لوگو کوچکتر از مدل اصل زده می شه .


اینها راهنمایی هایی بود که تا حدود بسیار زیادی بهتون کمک می کنه که بتونید عطر اصل رو از بدل تشخیص بدین .تشخیص اصل از تقلبی، کاری کاملاً عملی و تجربیه ،نیاز به مهارت و دیدن انواع و اقسام عطرهای اصل و بدل داره و دقت بالا، اما بدونید فرمول مشخصی برای تشخیص این موضوع وجود نداره!
این کار ، گاهی به اندازه تشخیص اسکناس، چک یا طلا و جواهرهای های تقلبی سخته ، چون همیشه هستند کسانی که بسیار دقیق و ظریف کار می کنند !

در حال حاضر تخصص بیشتری نسبت به قبل دارید و این دانسته ها کمک زیادی به شما خواهد کرد. اما یک نکته رو فراموش نکنید ، همیشه هم کوچکترین تغییرات رو به منزله تقلبی بودن تلقی نکنید ، تغییرات پکیجینگ کمپانی ها رو همیشه در نظر داشته باشید، وسواس بیش از حد به خرج ندید و از افراد صادق خرید کنید .


در زیر تصویر یک مدل تغییر پکیج رو از عطر Dupont براتون گذاشتم که هر دو عطر اصل هستند
رنگ بسته بندی در هر دو مدل طوسی روشن هست ، به تغییرات روی فونت دقت کنید

 
  برچسب ها: تشخیص عطر اصل و تقلبی، عطر اصل، عطر تقلبی، تشخیص اصل و بدل،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 4 بهمن 1389 توسط فرزین نیا ( Aramis )